Pētījums – bezmaksas programmas “sēdina” telefonu akumulatorus daudz ātrāk

Saskaņā ar pētījumiem, kurus veica Purdue University, atklāja ka 65-75% no patērētās enerģijas bezmaksas programmās tiek izmantota lai rādītu lietotājiem reklāmas un tikai 25 līdz 35% enerģijas tiek izmantota pašas programmas funkciju vajadzībām.

Pētījumos izmantoja speciālas iekārtas lai monitorētu enerģijas patēriņus dažādām programmām uz Android un Windows Mobile platformām un atklāja ka programmu bezmaksas versijas, kas izmanto trešo personu pakalpojumus lai rādītu lietotājiem relevantas reklāmas patērēja daudz vairāk enerģijas nekā šo pašu programmu maksas versijas. Pētnieki nevarēja veikt šādu eksperimentu ar iPhone dēļ Apple operētājsistēmā iebūvētiem ierobežojumiem tomēr var veikt paralēles un uzskatīt ka iPhone uzvedas šajā situācijā tieši tāpat. Bezmaksas programmās parasti iebūvē reklāmas blokus kas ļauj programmatūras izstrādātājiem pelnīt naudu ar savu produktu piedāvājot to lietotājiem bez maksas.

Pētījumu autori pārbaudīja vairākas ļoti populāras programmas  tādas kā Angry Birds un Facebook. Angy Birds gadījumā atklājās ka tikai 18% no visas patērētās enerģijas tika izmantota pašai spēlei, no pārējā enerģijas patēriņa 45% tiek izmantoti lai noteiktu lietotāja atrašanās vietu tēmēto reklāmu attēlošanai.

Šos pētījumus veica izmantojot 3G tīklam pieslēgtos mobilos telefonus.

Galvenais iemesls kāpēc enerģijas patēriņš ir tik liels ir fakts ka programmas ir ļoti neefektīvas brīžos kad tās lejuplādē/augšuplādē informāciju mobilajos tīklos. Daudzas bezmaksas programmas atstāj šos pieslēgumus aktīvus līdz pat 10 sekundes pēc tam, kad visa nepieciešamā informācija jau ir nosūtīta. Pētījumu autori nosauca šo laiku par “3G asti”. Angry Birds gadījumā šī “3G aste” patērē 25% no kopējās programmas enerģijas patēriņa.

Protams, šādi pētījumu rezultāti nav nekāds pārsteigums – programmu izstrādātājiem ir jāpelna nauda ar saviem produktiem savukārt reklāmdevējiem ir jāpiedāvā pēc iespējas relevanta reklāma – nevienam Rīgā neinteresēs kas notiek piemēram Mičiganas štata mazpilsētas lielveikalā. Turklāt pašu reklāmu lejuplāde un rādīšana programmu lietotājiem arī patērē pietiekoši daudz akumulatora enerģiju.

Šāda situācija ir neizbēgama ja mēs gribam lietot bezmaksas ar reklāmām atbalstītas programmas tomēr programmatūras izstrādātājiem vajadzētu pievērst vairāk uzmanības energotaupībai un, iespējams, būtu vērts ieviest kādu sistēmu (gandrīz kā ledusskapjiem – A/B/C/D/E taupības sistēma) kas attēlotu kāds ir enerģijas patēriņš konkrētajai programmai.